کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

‏plc ها استهلاک مکانیکی ندارند نیازی به تعمیرات و سرویس های دوره ای ندارند و علاوه بر آن در طول عمر بالاتری دارند . استفاده از plc به خصوص در پیاده سازی صنایع بسیار بزرگ موجب صرفه‌جویی قابل توجه در لوازم و قطعات و هزینه‌ها می‌شود. امروزه plc ها نقش بسیار مهمی در مدیریت و برنامه ریزی بخش‌های صنعتی دارد و منجر به مدیریت بهتره فرآیندها در این بخش شده است.

Plc برای کار در شرایط دشوار همچون گرما, سرما و رطوبت و نوسانات الکتریکی کاربرد بسیار زیادی دارد و می تواند به راحتی با محیط تطبیق پیدا کند. ماژول های تابع علاوه بر ایجاد توانایی های جدید ، از حجم کار پی‌ال‌سی نیز به میزان قابل توجهی می کاهند . بدلیل مصرف بسیار پایین توان دستگاه های پی‌ال‌سی ، توان مصرفی تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا خواهد کرد. در همین مواقع ریچارد مورلی در سال 1964 میلادی ، موفق به اختراع plc شد. پیدایش plc سبب ایجاد انقلابی عظیم در بخش های صنعتی و تولیدی گردید.

اتصال خطکش دیجیتال به پی ال سی PLC

کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ز آنجایی که پی ال سی توان بسیار کمی مصرف می کند، توان مصرفی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. دیتای ثابتی است که توسط CPU استفاده می شود.سیستم ROM، دیتا را بصورت دائمی برای عملکرد سیستم ذخیره می کند. RAM، اطلاعات مربوط به ورودی و خروجی ها، مقادیر تایمرها، شمارنده ها و تجهیزات داخلی دیگر را ذخیره می کند .

به این ترتیب شما امکان تغییر ورودی و خروجی را ندارید؛ اما می‌توانید هر زمان که نیاز به درگاه‌های I/O بیشتری داشتید، به آن اضافه کنید. به عبارت بهتر در PLC های فشرده یا مجتمع، امکان توسعه وجود ندارد و HMI یا نمایشگر هم به همراه آن در یک باکس قرار گرفته است. یکی دیگر از موارد کاربرد plc در صنایع ساخت پلاستیک است که در سیستم‌های دمش هوا و آنالیز پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار این‌ها برای بسته‌بندی یا عصاره گیری در صنایع غذایی و یا حتی تجهیزات حمل و نقل و نوار نقاله هم از انواع پی ال سی استفاده می‌شود.

پی ال سی

نخستین بار از plc در صنعت اتومبیل سازی استفاده شده است و این دستگاه جایگزین رله ها و تایمرها شد. یک PLC کوچک تنها دارای تعداد محدودی از ورودی/خروجی‌هاست و معمولاً امکان گسترش ورودی/خروجی‌ها تا تعداد بیشتری هم در صورت نیاز وجود دارد. در PLCهای کوچک همهٔ موارد (پردازنده، I/O، منبع تغذیه در یک واحد و در PLCهای بزرگتر هر یک در واحدی مجزّا جای داده شده‌اند. یعنی با دانستن اصول ساده و پایهٔ منطق که پیش‌نیازی هم ندارد، می‌توان اساس کار آن را درک و تحلیل کرد. سلام، به طور کلی اگر بخوایم بگیم مهمترین تفاوت در تاب آوری و مقاومت بالای PLCها در محیطهای صنعتی و شرایط سخت محیطی هست که میکروکنترلرها در این خصوص قابل اطمینان نیستند. یک تفاوت مهم دیگه این دو در اینه که PLCها از بسیاری از پروتکل های صنعتی ارتباطی پشتیبانی می کنند که این موضوع در میکروکنترلرها شاید به سادگی امکان پذیر نباشه.

Plc ها را می توان از نظر حافظه، تعداد ورودی و خروجی، اندازه، گستردگی عملیات (محلی یا وسیع) plc 1200 زیمنس و … تقسیم بندی نمود. کارت PLC یا به عبارت دیگر ماژول توسعه از جمله قطعات بسیار پرکاربرد در صنعت و اتوماسیون صنعتی است. همانطور که از نام این محصولات مشخص است، کاربرد آن‌ها به طور کلی با هدف اضافه کردن قابلیت‌ و توسعه دادن توانایی PLC است. در عمل ریز پردازنده بخشی از یک ابزار الکترونیکی است که برای فعالیت به حافظه، مدار اضافی، و سیستم عامل یا نرم افزار احتیاج دارد اما PLC یک کامپیوتر کامل است که ریز پردازنده را هم در خود جای داده است.

  • درصورت عدم پاسخ مناسب در زمان تعریف شده، عملکرد ناخواسته در سیستم اتفاق می افتد.
  • همچنین سایت ما فروش کتاب آموزش plcرا در خود جای داده است تا با مقایسه میان آنها خرید لذت بخشی را تجربه کنید.
  • بر اساس نتیجه برنامه اجرا شده، پردازنده آن داده را در ماژول خروجی می‌نویسد تا وضعیت تمام خروجی‌ها به روز شود.

به همین علت افراد و شرکت‌های مختلفی، مدتها روی سیستمی کار کردند که این مشکلات را برطرف کند؛ و در نهایت پی ال سی به عنوان جایگزین این سیستم ارائه شد. در ادامه متن به معرفی مزایا و کاربردی پی ال سی و استفاده آن در صنعت می پردازیم. پی ال سی ها انواع و برندهای گوناگونی دارند پی ال سی زیمنس و دلتا از جمله معروف ترین برندهای پی ال سی در کشور می باشند. آبادیس از سال 1385 فعالیت خود را در زمینه فن آوری اطلاعات آغاز کرد. دیکشنری آنلاین آبادیس از ابتدا تاکنون تغییرات بسیاری کرده و ویژگی های مختلفی به آن اضافه شده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار