موسیقی سنتی ایرانی ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | psmusic

از موسیقی‌دان‌ها یا به عبارتی نوازندگان موسیقی در ایران باستان می‌توان به «باربد» و «نکیسا» و «رامتین» اشاره کرد. موسیقی اصیل ایرانی، جزو کهن‌ترین سبک‌های موسیقایی از دوران باستان تا به امروز است.[۲] همچون گذشته‌های دور، مشاهیر صاحب سبک بسیاری در تاریخ ایران معاصر سر برآورده و هر یک، گامی مؤثّر در اعتلا و پویندگی این موسیقی اصیل برداشته اند. از زمان باستان تاکنون نیز در ایران، نغمه ها و آوازهای منحصر به فردی از سراسر ایران ارائه و عرضه شده و امروزه به یک اسنجام کلی رسیده است. حتما شما هم نام موسیقی سنتی، اصیل یا کلاسیک را بارها شنیده اید.

http://cherryblog.ir

اصطلاح «خنیای باستانی ایرانی» اصطلاحی مربوط به عصر پس از هخامنشیان است. اگر چه اصلیت مدل موسیقی ایرانی هنوز نامشخص است، تحقیقات باعث آشکار شدن جوانب جدیدی از آن شده‌است. باربد که یکی از موسیقی دانان دربار امپراتوری ساسانی بود نخستین سیستم موزیکال خاورمیانه که با نام سلطنتی خسروانی شناخته می‌شود را ابداع نموده و آن را به شاه خسرو (خسروان) تقدیم نمود. همچنین بسیاری از نام‌های فعلی مدهای موسیقی، در موسیقی سنتی ایران نیز وجود داشته‌اند» دستگاه‌ها از زمان‌های باستان زبان به زبان به امروز رسیده‌اند اگرچه بسیاری از مدها و ملودی‌ها احتمالاً به دلیل تهاجم اعراب که موسیقی را مسئله‌ای غیراخلاقی می‌دانستند از بین رفته‌اند. اینکه بگیم فلان موسیقی معنوی‌تره فلان مادی تر واقعا تعبیر ضعیفیه.

سازها

پس اگر دوست دارید مجله خبری پی اس موزیک‌هایی گوش کنید که شما را موقع ناراحتی سرحال بیاورد به آهنگ‌های دستگاه ماهور گوش دهید. دستگاه همایون یکی از دستگاه‌های بسیار غم‌انگیز است که حتی می‌توان گفت از دشتی هم اندوه ناک تر است! همان‌طور که از نام این دستگاه پیداست حالت اشرافی، شاهانه و با وقاری در احساس آهنگ‌ها وجود دارد.

  • کنسرت موسیقی سیروان و زانیار خسروی و ماکان‌بند، در نیمه دوم بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.
  • این دانگ از چهار نت و سه عدد فاصله تشكیل شده است كه با همین چند نت آهنگ‌های بسیاری می‌توان نواخت.
  • بین ساختار کلی شیوه های اجرایی نوازندگان اقوام ملل مختلف تفاوت هایی وجود دارد، که بررسی همین تفاوت ها برای علاقه مندان موسیقی جذابیت زیادی خواهد شد.
  • این نوع موسیقی از گذشته تاکنون با نام هفت دستگاه و پنج آواز در ایران و اقصی نقاط ایران از آن یاد می شود.
  • مقامات موسیقی محلی معمولأ “کوچک” است و مجالی برای تغییر مقام ندارد.
  چین گزارش سالانه نقض حقوق بشر در آمریکا را منتشر کرد

که در موسیقی ملی ما معمول نبوده و با “بکار ” کردن نت “سی ” که در دلکش “کرون” شده بود دوباره مقام اصلی می شوند. و در قطعه ای دیگر به نام “گوشه نشین” که بروی اشعار سعدی تر کیب کرده اند پس از اینکه به دلکش رفته و حالتی از شور را نشان داده به طرز خوبی وارد آواز اصفهان شده و دوباره به مقام اصلی برگشته. بهزاد عبدی آهنگساز و دبیر هنری جشنواره موسیقی فجر چند روز بعد از بازنشر ویدیویی از اظهارات علی‌اکبر رائفی‌پور در فضای مجازی به ارائه توضیحاتی درباره موضع‌گیری خود پرداخت. در حالیکه روز گذشته در کنار محل دفن اخوان ثالث، شاعر نامدار ایرانی، مزار استاد شجریان آماده سازی و تصویر آن منتشر شده بود، اما امروز محل دفن پیکر وی به درخواست خانواده آقای شجریان به دلیل جانمایی نامناسب تغییر کرد و در کنار موزه آرامگاه فردوسی مشهد تدفین شد. در ضمن اسحق موصلی که یکی از اولین تئورسین های موسیقی ایرانی در دوره اسلامی است،معشوقه ای داشته به نام سلمک که به قول مورخین سلمک برای اولین بار ریتم را در موسیقی ایرانی پایه گذاری کرده و گوشه سلمک از ساخته های اوست. کتاب «ردیف برگزیده برای ساز نی؛ برگرفته از کتاب دوره‌ ابتدایی سنتور استاد فرامرز پایور» تنظیم و اجرای خلیل ملکی توسط انتشارات ماهور منتشر شد.

در فرهنگ ایرانی، هنر، ادب، دین و عرفان با یک دیگر یک پیوند عمیق دارند که یکی از بهترین نمونه های بارز آن، موسیقی ایرانی است. با تمامی این گفته ها، مهم نیست که یک ملودی و موزیک از کدام فرهنگ برخواسته باشد. به هر روشی که اجرا و نواخته شود، می تواند بر دل و جان شنوندگان بنشیند. موسیقی سنتی ایرانی ایرانی مجموعه ای از آهنگ هایی است که طی قرن ها در این کشور ایجاد شده و نشان دهنده اخلاق ایرانیان است.

  روادید تحصیلی برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در چین صادر می‌شود

درون مایه و مضمون

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار