معرفی دستگاه های موسیقی سنتی ایرانی با نمونه صدا مجله سازکالا | psmusic

در اغلب دستگاه ها و مقام ها (گام) موسیقی ایرانی، ریز پرده دیده می شود که به آن “ربع پرده” نیز می گویند. اما در عمل و زمان زمان نوازندگی، ممکن است دقیقاً ربعِ پرده بر روی سازها رعایت نشود و با اختلاف دو الی سه سِنت (واحد شمارش فرکانس های صوتی) ملودی اجرا شود. استفاده از این ریز پرده ها و فواصل، حس و حال منحصر به فردی را در موسیقی ایرانی و برخی فرهنگ های موسیقی شرقی دیگر مثل موسیقی ترکی و عربی به وجود آورده است. کلنل علینقی وزیری (تأثیرگذارترین شخاص در عرصه موسیقی ایران)، علائم عَرَضی “سُری” و “کُرُن” را برای اولین بار شروع به نوشتن ردیف موسیقی ایرانی به شکل نت کرد. پس از تفکیک و شناخت موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی کلاسیک ایرانی، دو رویکرد مهم در موسیقی مشاهده شد. ابتدا پرداختن و اجرای ساز و آواز سنتی ایرانی که موسیقی اصیل یا کلاسیک ایرانی نام دارد که بر پایه دستگاه و ردیف بنا می شود؛ و سپس اجرای سبک هایی از موسیقی غربی که ابتدا موسیقی کلاسیک اروپایی و در حال حاضر شامل سبک های مدرن پاپ، راک، جاز و … می باشد.

http://cherryblog.irآیین تجلیل از هنرمندان تجسمی، موسیقی و شعر در جشنواره عمار با عنوان «آرمان روح‌الله» روز سه شنبه بیستم دی در سینما فلسطین تهران برگزار می‌شود. یکی از نویسندگان و پژوهشگران عرصه موسیقی از تدوین و انتشار مجموعه کتاب‌های «مجمع الادوار» در قالب سه بخش متفاوت تئوری موسیقی خبر داد. پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران به مناسبت روز آواها و نواهای ایرانی، مسابقه دانشجویی «نوای خوش» را در سطح دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور به صورت مجازی برگزار می‌کند.

  • ریتم غالب چهار مضراب‌ها 2/4 ، 3/8 ، 6/8 ، 6/16 و گاهی 5/8 می‌تواند باشد.
  • در واقع اگر بخواهیم دستگاه را با زبانی ساده معرفی کنیم باید بگوییم دستگاه‌ها دسته بندی‌هایی را در موسیقی سنتی ایجاد می‌کنند که حتی کوک هم در هرکدام فرق دارد.
  • موسیقی از هزاران سال پیش تاکنون بخش مهمی از فرهنگ یک منطقه یا جامعه را تشکیل میدهد.
  • از نظر من واخوان که در موسیقی غربی بهش نت پدال میگن چیز خسته کننده‌ایه و طبق موسیقی غربی نباید بیش از حد ادامه پیدا کنه و بنظرم یکی از دلایلی که امروزه اکثر جوانان حتی موسیقیدان علاقه چندانی به موسیقی سنتی ندارن وجود هم یکنواختی‌ای هست که واخوان ایجاد میکنه.
  • باربد که یکی از موسیقی دانان دربار امپراتوری ساسانی بود نخستین سیستم موزیکال خاورمیانه که با نام سلطنتی خسروانی شناخته می‌شود را ابداع نموده و آن را به شاه خسرو (خسروان) تقدیم نمود.
  تقابل با چین، دلیل حمایت آمریکا از افزایش بودجه نظامی ژاپن

یکی از تفاوت های قابل مشاهده میان مجله خبری پی اس موزیک سنتی ایران و موسیقی غرب، استفاده از ریز پرده ها در موسیقی سنتی ایران می باشد. اما با بکارگیری نظام کوک اعتدال مساوی دوازده نتی (Twelve-tone Equal Temperament) میکروتون از موسیقی اروپایی ها حذف شد. به همین دلیل امروزه کوچک ترین فاصله موسیقیایی در موسیقی غربی، نیم پرده محسوب می شود.

ساز ایرانی(۱و۲ و3و۴و۵و۶و۷و۸(، گروه نوازی(1و2و3)، آواز جمعی(1و2)، دشیفراژ(1و2)، ارکستر ایرانی(1و2و3و4)، اجرای صحنه های آواز جمعی، اجرای صحنه های ساز ایرانی۱ و ۲، اجرای نهایی (پروژه نهایی). جلسه کانون آهنگسازان خانه موسیقی ایران با بررسی پرونده ها و اخذ آزمون از متقاضیان برگزار شد…. آهنگی با سرعت كند است كه معمولاً در گوشه‌های اصلی هر دستگاه بیان می‌شود و گاهی نیز به گوشه‌های خارج از یك دستگاه هم رفت و برگشتی انجام می‌گیرد. ریتم غالب پیش‌درآمدها 4/4 ، 3/4 ، 12/8 ، 6/4 ، 2/4 یا 6/8 است و در همه‌ی این موارد سرعت اجرا حالتی آرام و متین دارد. به علت شباهت دستگاه موسیقی نوا به دستگاه شور تشخیص این دو از هم نیاز به علم موسیقیایی دارد، اگر شناخت کافی از دستگاه شور داشته باشید می توانید به تفاوت نغمه های نوا با شور پی ببرید. موسیقی کلاسیک متشکل از آهنگسازان مشهور و چیره دستی بوده است و هرکدام به نوعی زندگی جالبی داشتند.

رضا بهرام

عثمان محمدپرست دوتار نواز شهیر امروز درگذشت او سفیر خیرین مدرسه‌ساز نیز بود. افرادی هم که در شغل های آزاد مانند نوازندگی در گروه های موسیقی و … مشغول هستند، رنج درامد متفاوتی را دارند. به صورت میانگین میانگن درآمد ماهانه مشاغل این حوزه 5 میلیون تومان است. افرادی که خودشان موسس آموزشگاه باشند با توجه به تعداد شاگردها می توانند درآمد بیشتری هم داشته باشند.

  ناوشکن‌های جدید ارتش چین برای نبرد آماده می‌شوند

دانلود آهنگ مهراد جم تو نبودی همدم منم رفتم و …

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار