تفاوت موسیقی ایرانی و موسیقی غربی سازباز | psmusic - پی اس موزیک

تفاوت موسیقی ایرانی و موسیقی غربی سازباز | psmusic

منظور از هوموفونیک یک صدا در نقش ملودی اصلی است و باقی صداها جزء هارمونی برای آن صدا محسوب می شود. پلی فونیک نیز به مجموعه چندین صدا یا ملودی که از نظر ملودی و ریتمیک مستقل است، گفته می شود. همین تحول و ارائه چندین خط ملودی در موسیقی اروپایی ها، باعث گسترش شیوه های مختلف نت نویسی در قرن نهم و دهم میلادی شد. نمایشگاه سه تار محمود صادق محمدی از هنرمندان فعال حوزه موسیقی ایرانی طی روزهای چهارم تا ششم اسفند در تبریز برگزار خواهد شد. نمایشگاه سه تار محمود صادق محمدی از هنرمندان فعال حوزه موسیقی ایرانی در تبریز برگزار خواهد شد…. گروه ایران موزیکولوژی در تلاش است بستری برای مطالعه و نگارش مقاله‌های تخصصی موسیقی فراهم کند.

  • موسیقی اصیل ایرانی که به موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کلاسیک فارسی نیز معروف است، شامل دستگاه (سیستم موسیقی متن) آواز و ملودی است.
  • با استفاده از شواهد کاویده شده، مانند تندیس کشف شده در ساسا، سوابق موسیقی به خوبی به دوران امپراتوری ایلامی (۶۴۴–۲۵۰۰ قبل از میلاد) برمی گردد.
  • از هزاران سال پیش، اقوام مختلف با کشف ابعاد مختلف موسیقی شروع به ساخت و ارائه موسیقی های تلخ و شیرین (آن چه قلب مردم نزدیک بود) کردند.
  • سی‌وهشتمین جشنواره موسیقی فجر در ۱۴ استان کشور برگزار خواهد شد ….

موسیقی سنتی ایرانی همین‌طور که از نام آن پیداست موسیقی اصیل و رایج کشور ایران است که برای سالیان سال در بین مردم مورد استقبال قرار گرفته است. می‌توان گفت موسیقی سنتی ایران روی موسیقی اصیل کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و یونان نیز تاثیرگذار بوده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ موسیقی ما زمانی رخ داد که شخصی به نام علی اکبرخان فراهانی در زمانی که موسیقی سنتی ایرانی زیاد جدی گرفته نمی‌شد، گوشه‌های مختلف را در قالب هفت دستگاه و پنج آواز جمع ‌آوری کرد و به آن‌ها نظم بخشید. از نظر علمی اثبات شده است که موسیقی تأثیر قدرتمندی بر مغز دارد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که موسیقی می تواند در بسیاری از جنبه های مغز از جمله کاهش درد، کاهش استرس، تقویت حافظه و جلوگیری از آسیب های مغزی کمک کند.

  بروجردی: روابط ایران و چین مستقل از سرنوشت برجام است

«ردیف برگزیده برای ساز نی» منتشر شد

تازه‌ترین کنسرت ارکستر سازینه به سرپرستی پیمان بزرگ‌نیا با هدف حمایت از موسیقی اقوام برگزار شد. به نوعی از تصنیف اطلاق می‌شود كه شعر آن ساده و بی‌پیرایه و در برخی موارد بسیار عامیانه است. شعر خیلی از ترانه‌ها روی آهنگ، سروده می‌شود و در مجموع یك ترانه از اول تا آخر سادگی خودش را حفظ می‌كند. آکادمی موسیقی سرنا با هدف آموزش آکادمیک با شیوه ای نوین از سال 1391 فعالیت خود را آغاز نمود و برای دستیابی به این مهم سعی نمود بستری فراهم کند تا علاقمندان به موسیقی بتوانند در جهت رشد و اعتلای هنر والای موسیقی قدم بردارند…

دروس تخصصی موسیقی ایرانی

مدت زمان آن معمولاً بین 2 تا 8 دقیقه، متغیر و ریتم اش بسیار متنوع است، مثل 2/4 ، 3/4 ، 4/4 ، 6/8 ، 12/8 ، 7/8 ، 5/8 و… آلبوم «از بهار بیشتر» تازه ترین اثر موسیقایی با ملودی آرمان مهربان و خوانندگی وهاب ابراهیمی منتشر شده و آماده شنیدن است. یکی از سازهایی که امروزه مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته ساز دوست داشتنی و دلنشین کالیمبا می باشد. و از آنجادوباره به ماهور “سل” باز گشته اند این کار برای موسیقی دانی که به ردیف تسلط دارد ولی از موسیقی عملی بی اطلاع است نمونه ای از ذوق پردازی است. دستیار ویژه دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از بررسی «بیانیه راهبردی موسیقی» در جلسه آتی این مجموعه طی روزهای پیش رو خبر داد.

این نوع مجله خبری پی اس موزیک از گذشته تاکنون با نام هفت دستگاه و پنج آواز در ایران و اقصی نقاط ایران از آن یاد می شود. در عهد کهن، موسیقی ایران به شکل مقامی و بر اساس نغمه هایی که از قبل ساخته شده بود، تعیین و اجرا می شود. همین موضوع اختیارات گسترده تری را در اختیار نوازندگان و آهنگ سازان قراردارد تا موسیقی جنبه عمومی تری پیدا کند و بسیاری از علاقه مندان به یادگیری دستگاه ها و آواز ایرانی بپردازند. موسیقی هر ملتی مانند آینه ای است که می توان وضعیت اجتماعی، تغییر و انحطاط جامعه را مشاهده کرد.

  روایتی از یک خبر/ هشدار دولت سئول به عاملان یک اعتصاب

http://cherryblog.ir

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار